Strefa światła

Aranżując oświetlenie naszego mieszkania, czy firmy musimy podjąć kilka kluczowych decyzji.
Zdecydują one nie tylko o atmosferze i wyglądzie pomieszczenia w przyszłości, ale i o odpowiednim wykorzystaniu jego funkcji. Światło to nie tylko jasność jakiej potrzebujemy do pracy i normalnego funkcjonowania, ale również energia oraz istotne narzędzie aranżowania przestrzeni mieszkania i pracy.
Pewne decyzje warto podjąć już na etapie planowania funkcji i układu konkretnych pomieszczeń:

 • Czytaj dalej

  Po pierwsze - rozmieszczenie punktów świetlnych.
  Ich układ zależy nie tylko od naszych indywidualnych upodobań, ale i od funkcji jaką pełnić ma dane pomieszczenie. I tak – w łazience warto zadbać o prawidłowe oświetlenie przy lustrze. To pozwoli nam na perfekcyjne ułożenie fryzury, czy wykonanie makijażu pozbawionego jakichkolwiek niedoskonałości. Światło w jadalni warto dobierać pod kątem kształtu i rozmiaru stołu, ważne jest aby zamontowane klosze emitowały jasność bezpośrednio na blat stołu, ich nieprawidłowe rozmieszczenie może skończyć się nieprzyjemnym promieniowaniem wprost na głowy siedzących przy stole osób.

  Po drugie - gdzie, w jakim zagęszczeniu, w jakiej ilości?
  Ważne jest to czy zdecydujemy się na jedno mocne źródło, czy kilka mniejszych odpowiednio zaaranżowanych punktów świetlnych. Do lamusa odchodzi już oświetlanie pomieszczenia za pomocą jednej centralnie ustawionej i podwieszonej do sufitu lampy. Teraz modna jest swoista zabawa światłem, a w jednym pomieszczeniu stosuje się nawet kilka, czy kilkanaście rodzajów lamp i lampek – np. popularne halogeny – pozwalających na dowolną aranżację i podział przestrzeni.

  Po trzecie – rodzaj i natężenie
  Rodzaj oświetlenia, czyli jego natężenie i barwę dobieramy przy pomocy odpowiedniego rodzaju żarówki. Tym, którzy chcą uzyskać efekt możliwie zbliżony do światła naturalnego, najbardziej przypadnie do gustu oświetlenie halogenowe. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj klosza jaki planujemy zamontować w pomieszczeniu.

  Po czwarte - sposoby włączania
  Warto również już na etapie urządzania mieszkania podjąć decyzję w jaki sposób sterow padać będziemy naszym oświetleniem. Do wyboru mamy zarówno włączniki tradycyjne, detektory ruchu umożliwiające automatyczne zapalenie się światła po wejściu do pomieszczenia, jak i oświetlenie sterow padane za pomocą pilota.

Strefa design

Dom, to miejsce wyjątkowe. Zwykle mamy idealną wizję takiej przestrzeni, w której chcielibyśmy schronić się przed światem i oddać kojącym chwilom odpoczynku. Aby jednak zrealizować te marzenia, zwykle potrzebujemy kilku elementów: projektu, rozwiązań kolorystycznych, a przede wszystkim wyposazenia, które chcielibyśmy widzieć w naszym wnętrzu.

 • Czytaj dalej

  Po pierwsze – co to jest design?
  Design, to sposób wyrażania siebie poprzez aranżację otoczenia, jest we wszystkim co robimy, to swoiste połączenie sztuki, nauki, historii i filozofii. Design wreszcie, to próba oswojenia naszej przestrzeni życiowej i nasycenia jej subiektywnym sposobem postrzegania świata.

  Po drugie – na jaki projekt się zdecydować?
  Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki charakter mają mieć pomieszczenia, które staramy sie zaadaptawac. Od naszych upodobań zależy, czy postawimy na prostotę i funkcjonalność nowoczesnej stylistyki, czy też na przytulny i staroświecki klimat antyków. Wiele czynników dodatkowych musi zostać wziętych pod uwagę przy realizacji okreslonego projektu. Ważne jest przede wszystkim to, by w projekcie uwzględnić zarówno zakres zastosowanej kolorystyki, jak i linii stylistycznej. Nie warto robić niczego wbrew sobie, tylko dlatego, że w tym sezonie coś stało się bardzo modne.

  Po trzecie – jak dobrać kolory?
  Jest kilka istotnych elementów, którymi warto się kierow padać dobierając gamę kolorystyczną do określonego pomieszczenia. Istotne jest to, w jakim stopniu dane miejsce jest nasłonecznione, jakiej wielkości są okna, czy częściej korzystamy z oświetlenia sztucznego, czy naturalnego, czy wreszcie główne źródło światła znajduje się pod sufitem, czy może raczej są to punktowo rozmieszczone lampy stojące. Teoria mówi, że chłodna gama barw uspokaja i wycisza, z kolei kolory ciepłe, idące w stronę koloru czerwonego, mobilizują, pobudzają i sprawiają, że człowiek odczuwa podświadomą potrzebę działania. Wszystko jednak zależy od upodobań. Są bowiem ludzie, którzy nie mieszczą się w żadnych teoretycznie określonych ramach. Jedno natomiast jest pewne – kolory ostre, śmiałe, wysycane nieco szybciej się nudzą, bo rzucając się w oczy, bardziej zwracają uwagę. Tym samym po stosunkowo krótkim czasie można mieć ochotę na kolejną zmianę.

  Po czwarte – meble na miarę naszych potrzeb
  To, jakimi meblami upiększymy wnętrza firmy, domu, czy mieszkania, zależy oczywiście tylko od naszych upodobań. Ważnych jest tu kilka czynników. Przede wszystkim – jaka stylistyka odpowiada nam najbardziej. Czy lubimy zapadać się w miękkie poduchy przepastnej kanapy, czy może raczej wolimy surow padość i prostotę japońskiej maty tatami. Pewne jest to, że warto dostosować wielkość mebli do przestrzeni, jaką w danym momencie dysponujemy.

 • DAR_9637
 • DAR_9649
 • DAR_9665
 • DAR_9637
 • DAR_9649

Vi.P. TECHNIKA ŚWIETLNA Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: Internet-media.pl